Rodzaje farb modelarskich

Rodzaje farb modelarskich

Farby modelarskie są niezbędne do realistycznego wykończenia modelu. Każdy modelarz gromadzi ogromną liczbę kolorów pozwalających na prawidłowe pomalowanie kamuflażu ulubionych samolotów, pojazdów lub okrętów. To duży wydatek i przed jego popełnieniem należy wybrać najodpowiedniejszy dla danej osoby rodzaj farb. Pewne właściwości farb mogą być uciążliwe dla domowników, modelarz musi podjąć wybór jaki produkt najbardziej pasuje do jego potrzeb oraz wymagań współlokatorów.

Emalie modelarskie

emalie modelarskieEmalie modelarskie to tradycyjne farby z rozcieńczalnikiem olejnym na bazie benzyny. Można je nakładać zarówno pędzlem jak i aerografem. Malowane pędzlem schną długo i wymagają przerw między poszczególnymi warstwami. Emalie modelarskie, z najbardziej znanymi Humbrolami, są używane od kilkudziesięciu lat i w ostatnich latach ustępują farbom akrylowym.

Zdjęcie – emalie modelarskie Model Master

Akrylowe farby modelarskie

Modelarskie farby akrylowe to aktualnie najpopularniejsza grupa farb modelarskich. Można je stosować domalowania pędzlem i aerografem. Są one rozpuszczane w wodzie i niewątpliwą zaletą jest brak ostrego zapachu i szybkie schniecie. Farba składa się z zastygającej w powietrzu żywicy akrylowej i gruboziarnistego pigmentu. Dlatego przy malowaniu wielu warstw mogą tworzyć grubą powłokę kolorów. Jest to niekorzystne przy malowaniu bardzo drobnych detali rzeźby powierzchni modeli.

Zdjęcie – akrylowe farby modelarskie różnych producentów

Najbardziej znane marki farb akrylowych to AK-Interactive, AMMO, Vallejo, Lifecolor, Hataka Hobby

Lakiery modelarskie

Ostatnim rodzajem farb, dającym najlepszą powlokę malarską są lakiery modelarskie. Przeznaczone są wyłącznie do malowania aerografem. Stosują je najbardziej wymagający modelarze do osiągania gładkiego pokrycia kolorem bez zakrycia drobnych detali. Pozwalają one na dalsze stosowanie preparatów do weatheringu takich jak washe i zacieki.

Lakiery są rozpuszczane w rozpuszczalniku celulozowym, który sprawia że nie zatykają aerografu. Lakiery celulozowe maja drobny, dobrze kryjący pigment, który pozwala na malowanie bardzo cienkimi, kryjącymi warstwami. Wadą jest ropuszcalnik, który ma ostry zapach, wyjątkiem jest tu Hataka, której Orange Line Thinner ma łagodny zapach, przy zachowaniu doskonałych właściwości.

Najbardziej znane marki to Gunze i Hataka Hobby

Metalizery modelarskie

Najtrudniejsze do pomalowania sa powierzchnie modelu w tzw. naturalnym kolorze metalu. Uzyskanie wyglądającej na metalową powierzchni modelu jest wyzwaniem dla producentów farb. Każdy rodzaj farb ma oczywiście w swojej palecie kolory metaliczne, najlepsze są jednak lakiery celulozowe lub farby na podłożu alkoholu.


Zobacz przewodnik po metalizerach


Najpopularniejsze marki to Alclad, AK-Interactive, Gunze

Produkty pomocnicze

Obok farb modelarskich dostępne są na rynku produkty pomocnicze, takie jak podkłady pozwalające na przygotowanie powierzchni modelu do związania farby. Obok produktów akrylowych najpopularniejsze są celulozowe Surfacery. Obok dobrych właściwości podkładowych świetnie nadają się do zeszlifowania  ew. niedokładności powierzchni modelu przed malowaniem farbami modelarskimi.

Innymi produktami pomocniczymi są rozcieńczalniki do farb, spośród nich najpopularniejszy jest Levelling Thinner Gunze, mający zastosowanie do lakierów, surfacerów i nawet emalii. Świetnie też czyści on aerografy i pędzle. Wadą jest ostry zapach, na szczęście Orange Line Thinner Hataki ma takie same właściwości malarskie, ale znacznie łagodniejszy zapach.

Ostatnimi rodzajami produktów są produkty do weatheringu, takie jak washe (emaliowe i akrylowe) oraz zacieki (emaliowe) oraz filtry.

Wybór rodzaju farb modelarskich

Aby dobrze wybrać farby do swojego warsztatu modelarskiego należy wziąc pod uwagę nastepujące czynniki:

  • czym będziesz malować: pędzel, aerograf lub oba narzędzia
  • wymagana jakość powierzchni
  • wymagania domowników
  • zużywane ilości farby i cena

Zdjęcia Marcin Ciepierski (4) i Wojciech Bułhak (1)

5 1 vote
Article Rating

O autorze

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x