Nie da się chyba ukryć, że malowanie farbami modelarskimi to jedna z najważniejszych umiejętności przy budowie modeli plastikowych samolotów i pojazdów. Realistyczny wygląd, na którego osiągnięciu tak bardzo nam zależy jest niemożliwy do osiągnięcia bez prawidłowego malowania. Przejdźmy do kilku zasad, bez których trudno dobrze pomalować model redukcyjny. Zaczynamy od podstawy, czyli przygotowania powierzchni. Dopiero po tym etapie malujemy podkładem, który połączy elementy w jedną całości i ujawni ewentualne braki. 

Oczyszczenie powierzchni modelu

Powierzchnia musi być czysta i gładka. Czystość jest sprawą dosyć prostą. Niewidzialne ślady tłuszczu z palców, olej z narzędzi modelarskich tworzą warstwę, która utrudnia przyleganie farby do modelu. Warto umyć model w łagodnym detergencie przed sklejeniem.

Kiedy jest on już gotowy do malowania polecam przemycie go strumieniem alkoholu natryskiwanego z aerografu. Alkohol rektyfikowany 96% zmyje tłuszcz a potem szybko wyparuje pozostawiając czystą powierzchnię.

Szlifowanie i polerowanie modelu

Kolejnym procesem, na który modelarz powinien szczególnie zwrócić uwagę jest szlifowanie. Być może po sklejeniu model będzie w pełni gotowy do malowania. Z reguły jednak znajdzie się wiele miejsc, które należałoby poprawić, wyrównać i oczyścić. Gładka powierzchnia jest niezbędna dla czystego położenia koloru. Dzisiejsze modele mają mnóstwo drobnych detali. A jak już używamy blaszek i żywic, to malować musimy bardzo cienką warstwą. Chodzi o to, aby nie zakryć detali, którymi chcemy się pochwalić. Każdy kij ma dwa końce, i przy takim malowaniu reszta modelu też musi być bez zarzutu.

Podzespoły modelu gotowe do malowania

Do szlifowania krawędzi łączenia części modelu należy używać drobnego papieru ściernego 600-800. Do polerowania gradacji powyżej 1000. Tu trzeba zwrócić uwagę na wszelkie obłe kształty, takie jak lufy, kadłuby, rakiety i podwieszenia. Zbyt łatwo można je zepsuć szlifując płaskim pilniczkiem lub papierem podpartym na płasko.

Bardzo wartościowym narzędziem polerskim, mającym zastosowanie w oczyszczaniu i wygładzaniu modeli metalowych, żywicznych i plastikowych jest wełna stalowa, dostępna w marketach budowlanych. Uwaga! Wybieramy gradację 000!

Świetnie sprawdza się ona np. w polerowaniu chropawej powierzchni Karasia Mirage Hobby w skali 1:48. Zadanie to wykona błyskawicznie, pozostawiając nienaruszone inne detale, takie jak owiewki zaczepów bombowych. Innym zastosowaniem będzie polerowanie metalowych figurek rycerzy, po którym nie jest już konieczne malowanie metalizerem, lecz tylko zapuszczenia washa i dodanie kilku blików.

2 3 votes
Article Rating