Na kanale Rafhart ukazała się recenzja porównawcza dwóch bestsellerów z Arma Hobby. Hurricane Mkn IIc w skali 1/48 i w 1/72. Zobacz jak zmiana skali i doświadczenia może wpłynąć na cechy modelu. Którą skalę wybierasz? Podziel się w komentarzach! Model Hurricane Mk IIc 1/72 wszedł do sprzedaży w 2019 roku. Większy brat musiał poczekać cztery lata i trafił na półki sklepów i do warsztatów modelarzy w lipcu 2023.


Modele Hurricane znajdziesz w sklepie Arma Hobby link.


Hawker Hurricane IIc

Samolot Hawker Hurricane Mk IIC to brytyjski myśliwiec używany podczas II wojny światowej. Był to jednomiejscowy samolot o konstrukcji metalowej, napędzany silnikiem spalinowym. W skrócie, oto nieco informacji na temat tego samolotu:

 1. Rola i Historia:
  • Hawker Hurricane był jednym z kluczowych myśliwców brytyjskich podczas Bitwy o Wielką Brytanię oraz innych operacji wojennych w czasie II wojny światowej.
  • Jego głównym zadaniem było zwalczanie bombowców przeciwnika i ochrona własnych formacji przed atakami lotnictwa wroga.
 2. Właściwości i Charakterystyki:
  • Wersja Mk IIC była rozwinięciem oryginalnej konstrukcji i była wyposażona w silnik Rolls-Royce Merlin o większej mocy, co poprawiło osiągi samolotu.
  • Hurricane był jednosilnikowym dolnopłatem z chowanym podwoziem o konstrukcji mieszanej
  • Był uzbrojony w działka kalibru 20mm i w późniejszych seriach w bomby.

Skala ma znaczenie, 1/48 vs 1/72

Porównanie modeli plastikowych samolotów w skali 1/72 i 1/48 obejmuje różnice w rozmiarze, szczegółowości, dostępności, trudności składania oraz możliwościach prezentacyjnych. Oto główne punkty porównania między tymi dwiema skalami:

 1. Rozmiar:
  • Skala 1/72: Modele w tej skali są 1,5 raza mniejsze niż ich odpowiedniki w skali 1/48. Samoloty w skali 1/72 są zwykle bardziej kompaktowe i zajmują mniej miejsca na półce.
  • Skala 1/48: Modele w tej skali są większe, powierzchnia zwiększa się 2,25 raza, co pozwala na większą ilość detali i dokładniejsze oddanie proporcji rzeczywistego samolotu.
 2. Szczegółowość:
  • Skala 1/72: Mniejsza skala ogranicza ilość detali, które można umieścić na modelu. Niektóre mniejsze elementy mogą być mniej widoczne lub trudniejsze do złożenia.
  • Skala 1/48: Dzięki większemu rozmiarowi modele w skali 1/48 mogą zawierać więcej detali, takich jak panele, wyżłobienia i innego rodzaju drobne elementy.
 3. Dostępność:
  • Skala 1/72: Modele w tej skali są ogólnie bardziej dostępne i mogą być tańsze. Jest więcej różnych modeli do wyboru, w tym starsze i mniej popularne konstrukcje.
  • Skala 1/48: Choć wybór modeli może być nieco mniejszy niż w skali 1/72, to modele w tej skali zazwyczaj są bardziej popularne i bardziej szczegółowe.
 4. Trudność składania:
  • Skala 1/72: Ze względu na mniejsze elementy i detale, modele w skali 1/72 mogą być łatwiejsze do złożenia, szczególnie dla początkujących modelarzy.
  • Skala 1/48: Modele w skali 1/48 mogą być bardziej wymagające, ze względu na większe elementy i potencjalnie skomplikowaną instrukcję składania.
 5. Możliwości prezentacyjne:
  • Skala 1/72: Ze względu na mniejszy rozmiar, modele w tej skali mogą być bardziej odpowiednie do tworzenia dioram lub większych scen w ograniczonej przestrzeni.
  • Skala 1/48: Dzięki większym rozmiarom modele w skali 1/48 mogą być bardziej imponujące jako pojedyncze wyeksponowane modele. Po prostu „robią wrażenie”

Podsumowując, wybór między skalami 1/72 a 1/48 zależy od preferencji modelarza, dostępności konkretnego modelu oraz stopnia trudności, jaki jest poszukiwany. Skala 1/72 może być odpowiednia dla początkujących lub dla tych, którzy chcą zbudować większą kolekcję modeli, podczas gdy skala 1/48 może być atrakcyjna dla osób zainteresowanych większymi detalami i efektowniejszymi prezentacjami.

 


Zobacz jeszcze:

0 0 votes
Article Rating