Razem z zestawem do polskich samolotów 1939 pojawił się pierwszy lakier metaliczny w ofercie farb celulozowych Hataki. Co prawda jest to kolor srebrny a nie klasyczny aluminiowy metalizer, jednak i tak warto przedstawić jak prezentuje się w zestawieniu z farbami innych producentów.

Farbę HTK-C003 Silver (Met) przetestowałem razem z popularna farbą używaną często jako podkład czyli srebrny Gunze C08. Druga farbą, którą porównuję, jest mój ulubiony metalizer z linii AK Interactive Extreme Metal. W przypadku wszystkich tych farb mam pewność, że świetnie trzymają się podkładu (Surfacer Gunze) i nie sprawiłyby problemu z późniejszym maskowaniem. Dlatego zdecydowałem się przetestować je na gołym plastiku. Jako bazę do testu posłużyło mi skrzydło Fw-190 w 1/48, bardzo dokładnie odtłuszczone spirytusem.

Po pomalowaniu widać niewielkie różnice w odcieniu pomiędzy Hataką i Gunze, Hataka jest trochę jaśniejsza. AK jest trochę ciemniejszy i wyraźnie widać, że jest to klasyczny metalizer, jest bardziej lustrzany, ma większą głębię. Następną czynnością jaką zrobiłem było wypolerowanie papierowym ręcznikiem w celu sprawdzenia czy zastosowane farby się ścierają. Z wszystkich trzech tylko Gunze ściera się i zostawia metaliczny pigment na papierze (spójrz na wypukłą pokrywę). AK i Hataka dają powierzchnie bardzo trwałe i odporne .

Kolejny sprawdzian to odporność na maskowanie taśmą Tamiyą. Przykleiłem długi pasek idący przez wszystkie 3 farby. Po szybkim zerwaniu taśmy widać co się wydarzyło. AK Xtreme Metal zeszło praktycznie całe razem z taśmą. Gunze pozostało jednak cienka warstwa pigmentu metalicznego pozostała na taśmie. Dodatkowo na powierzchni modelu pozostał ślad po maskowaniu. O dziwo najlepiej powierzchni plastiku trzymała się nowa farba Hataki. Bardzo dobrze to wróży na kolejne farby metaliczne od tego producenta.

Podsumowując, formuła nowych lakierów Hataki jest naprawdę ciekawa. Farba jest naprawdę trwała, nie ściera się przy polerowaniu czy dotykaniu, podobnie jak produkty AK. Kolor na razie odpowiada raczej jasnemu aluminium w wydaniu „dull” czyli nie lustrzanemu. Właściwości są na tyle obiecujące, że warto poczekać na serie metalizerów o pełniejszej głębi odbić i zróżnicowanej kolorystyce.


Reklama

HTK-C003 Silver Metalizer, kup w sklepie Arma Hobby

.


 

Dodatkowo trzeba podkreślić jeszcze raz, że wszystkie 3 farby położone na podkład, doskonale trzymają się powierzchni i nie powinny sprawić powyższych problemów. Zresztą zachęcam do samodzielnego testowania różnych farb przed przejściem do malowania modelu.
5 1 vote
Article Rating