Exito Decals to nowy polski producent kalkomanii lotniczych z „górnej półki”. Wyróżniają się one doskonałym opracowaniem merytorycznym, pięknymi planszami barwnymi i najwyższej klasy drukiem we włoskim Cartografie. Kolejny zestaw poświęcony jest Jakowi-1b i jego premiera doskonale zbiegła się z pojawieniem się na rynku modeli Brengun i Arma Hobby.

Autorem opracowania merytorycznego jest Maciej Góralczyk z Olsztyna, wspólpracownik takich firm jak AK-Interactive, Eduard i HK Models. Profile kolorowe namalował Janusz Światłoń z Krakowa.

Zestaw zawiera trzy malowania sowieckich Jaków-1b:

  • Jakowlew Jak-1b, ‘biała 20’, pilot: por. Fotij J. Morozow z 31. GIAP / 6. GIAD, 4. Front Ukraiński, pierwsza połowa 1944 roku.
  • Jakowlew Jak-1b, pilot: kpt. Władymir P. Pokrowskij z 2. GIAP / 6. IAD, Lotnictwo Floty Północnej, prawdopodobnie koniec 1943 roku.
  • Jakowlew Jak-1b, ‘biała 42’, pilot: por. Garri A. Merkwiładze ze 152. GIAP / 12. GIAD, 1. Front Ukraiński, Niemcy, wiosna 1945 roku.

Jak reklamuje producent, kartę z profilami barwnymi (z szczegółowymi informacjami i zdjęciami na odwrocie) można użyć jao ilustrację do „galerii chwały” na ścianie pracowni modelarskiej. Jest to miły akcent dodający ekskluzywnego wyrazu zestawowi.

Same kalkomanie przedstawiają propagandowe malowania asów, taki sowiecki klimat, taka prawda tamtych czasów. Jednak dzięki doborowi wyrazistych malowań na pewno zainspirują modelarzy do wykonania więcej niż jednego modelu Jaka. Zwłaszcza, że w pudełku modelu naleźć można także interesujące opcje malowania i oznakowania.

Mnie prywatnie trochę razi pierwsze malowanie z alegorią wyzwolenia Polski przez Krasno-Armiejców. Trochę to inaczej wyglądało, ale tak to widziała propaganda zwycięzcy. Najbardziej podoba mi się malowanie ostatnie, dobrze równoważące kamuflaż, oznaczenia i piękno dodatkowych akcentów. Oczywiście jest to subiektywna ocena, modelarz ma wybór, może też zrobić wszystkie.

Przykład zastosowania przez KFS-a

taki wyszedł – z zestawów opisanych na stronie:kalkomanie Exito…

Opublikowany przez KFS-miniatures Wtorek, 10 marca 2020

.

Chce mieć, gdzie kupię?

Kalkomanie kupisz w dobrych sklepach modelarskich „dookoła świata” i w sklepie internetowym Arma Hobby link

 

0 0 votes
Article Rating