Dzisiaj przedstawiam model PZL P.7a sklejony „prosto z pudełka”. Model wykonany na szybko, bez blaszek i pomalowany lakierami Hataka. Zobacz jak!

Niezręcznie jest mi recenzować model naszej produkcji, powiem tylko, że łatwo się skleił i został szybko pomalowany lakierami Hataka zestaw HTK-CS01 Polish Air Force paint set ORANGE LINE. Przy pomocy przylepnych karteczek zamaskowałem go wzdłuż linii podziału blach i cieniowałem dwoma odcieniami polskiego khaki z lakierów Hataka Orange Line. O malowaniu polskich samolotów w latach trzydziestych i o odpowiednikach kolorów dowiesz się więcej tutaj.

model pzl p.7a

Jak poradziłem sobie z kalkomaniami na blasze falistej?

Samoloty P.7a, podobnie jak inne myśliwce Puławskiego, miały skrzydła i usterzenie pokryte blacha falistą łączoną na zakładki.  Nałożenie kalkomanii na takim podłożu może być nie lada wyzwaniem. Na szczęście w modelu znajdziesz najwyższej jakości kalkomanie Cartograf i za pomocą prostego tricku można je gładko nałożyć bez trudu.

Kalkomanie na skrzydłach i usterzeniu nakładałem z pomocą płynu zmiękczającego Micro-Sol firmy Microscale. Najpierw obficie zwilżałem miejsce nałożenia kalkomanii. Potem szybko nakładałem kalkomanie celując we właściwe miejsce. Chciałem uniknąć przesuwania mięknącej w oczach kalkomanii. Po chwili, kiedy trochę zmiękła, dociskałam ją rulonem papieru marszczonego do powierzchni i zwilżałem kolejną warstwą. Jeżeli była taka potrzeba, czynność powtarzałem. Wyszło bardzo dobrze!

P.7a kalkomanie

Weathering modelu PZL P.7a

Efekty postarzania – weathering ograniczyłem do cieniowania kalkomanii i linii podziału rozcieńczonym lakierem Smoke X-19 oraz zapuszczaniem washa Panel Line Akcent Color Black z Tamiya. Smugi oleju to Game Color Wash Sepia z Vallejo. Na koniec po całości, a zwłaszcza po kalkomaniach przykurzyłem przy pomocy aerografu piaskowym Hataki HTK-C261 od Rosomaka.

Jak na szybki modelik wyszedł bardzo fajnie. Na zdjęciach towarzyszy mu PZL P.11/I z Arma Hobby. Model PZL P.7a możesz go kupić, razem z P.11c w sklepie Arma Hobby i w innych dobrych sklepach modelarskich.


5 1 vote
Article Rating