Ansaldo A.1 „Balilla” to piękny włoski myśliwiec, który „nie zdążył” na I wojnę światową. Opracowany pod koniec wielkiego konfliktu, w oparciu o bardzo udane, większe samoloty uniwersalne serii SVA, swoje dni chwały przeżył przede wszystkim podczas wojny polsko-bolszewickiej w roku 1920, gdzie walczył w elitarnej międzynarodowej Eskadrze Kościuszkowskiej ozdobiony godłem z legendarnymi kosami.

Mulitmedialny model Techmodu

Model, który wypuścił właśnie na rynek renomowany polski producent kalkomanii Techmod to replika „Balilli” w skali 1/48. Można go nazwać wtryskowym zestawem multimedialnym, chociaż w zupełnie innym sensie niż dawniejsze modele zawierające oprócz plastiku blachy fototrawione i odlewane części żywiczne. To co wyróżnia model Techmodu, to szerokie zastosowanie wysokiej jakości żywicznych wydruków 3D, pozwalających w imponujący a jednocześnie łatwy sposób wzbogacić wypraski plastikowe.

Wypraski plastikowe

Wypraski plastikowe obejmują wszystkie elementy modelu. Sam plastik porównywać można raczej do porządnych czeskich short-runów niż do Tamiyi, ale wiele z drobniejszych części zastępowane jest precyzyjnymi wydrukami żywicznymi 3D. To rozsądne rozwiązanie, szczególnie dla „szmatopłata” – samolotu o delikatnej konstrukcji z drewna i płótna, z wieloma drobnymi elementami, które nawet w najwyższej jakości wtryskowej mogłyby być niezadowalające.

Wydruki żywiczne 3D

Modele samolotów z wczesnego okresu historii lotnictwa to najczęściej „szmatopłaty” – delikatne i skomplikowane konstrukcje z wieloma płatami, o ażurowych podwoziach, szprychowych kołach itp. Zadowalające odwzorowanie tych elementów w technice wtryskowej jest trudne, a często w ogóle niemożliwe. Dlatego wielu producentów posiłkuje się dodatkami z fototrawionych blaszek czy żywicy. To jednak zawsze półśrodki, np. szprychy z fototrawionej blaszki są płaskie i tylko do pewnego stopnia odwzorowują konstrukcję prawdziwego koła. Tej wady nie mają precyzyjne wydruki 3D.

W modelu „Balilli” wydruki żywiczne 3D na zamówienie Techmodu zaprojektował Marcin Ciepierski, główny projektant i współwłaścicel Arma Hobby, co jest gwarancją najwyższej jakości. Zestaw wydruków jest bardzo duży, na trzech osobnych podstawkach znajduje się mnóstwo precyzyjnych elementów zastępujących plastik oraz takich, których w plastiku w ogóle nie ma. Marcin zaprojektował wydruki tak, żeby maksymalnie ułatwić ich użycie, jednocześnie pozwalając na uzyskanie bardzo wysokiego poziomu zdetalowania modelu.

Kalkomanie – jakość Techmodu

Kalkomanie zostały oczywiście zaprojektowane i wydrukowane przez samego producenta modelu, ponieważ Techmod to przede wszystkim firma znana ze znakomitych kalkomanii. To, co znajdujemy w pudełku „Balilli” to duży arkusz, starannie zapakowany w folię i zabezpieczony papierem ochronnym. Druk jest wzorowy – ostry, dokładny nawet w najdrobniejszych szczegółach. Kolory są nasycone i pełne, bez ziarna. To co robi szczególne wrażenie, to piękne, wielobarwne godło na samolot włoski ze Świętym Jerzym, z użyciem metalicznego druku złotego. W zestawie znajdziemy kalkomanie do samolotów włoskich, polskich i greckich.

Podsumowanie

Model Techmodu to rozsądna propozycja dla modelarza pragnącego stosunkowo łatwo wykonać model tego pięknego myśliwca. Dzięki technologii wtryskowej jest łatwiejszy w budowie niż dostępne na rynku modele żywiczne, a duży zestaw detali w druku 3D pozwala zastąpienie wielu mniej dokładnych części plastikowych i na imponujące zdetalowanie modelu. Dopełnieniem są piękne kalkomanie w najwyższej światowej jakości.

 

Zobacz jeszcze:

Model Ansaldo Balilla 1/48 Techmodu w sklepie Arma Hobby link

Friedrichshafen FF 33E 1/48 Techmod

Biało-czerwona szachownica. Część 1 – Początki. 1918-1920

Biało-czerwona szachownica. Część 2 – Od pokoju do wojny. 1921-1939

0 0 votes
Article Rating