Arma Hobby przedstawiła zapowiedź kolejnego modelu plastikowego w skali 1/72. Samolot budzi sentyment wielu polskich modelarzy, pamiętających model ZTS Plastyk z lat 1980. Zapowiedź zostala barzo dobrze przyjęta przez modelarzy, o czym świadczy gorąca dyskusja na Facebooku.

And the new Arma Hobby kit is… Yak-1b 1/72 new tool metal mould. Read more and see…

Opublikowany przez Arma Hobby Model Kits Sobota, 27 lipca 2019

Samolot Jak-1b

Jak-1b to ostateczna wersja rozwojowa pierwszego myśliwca Jakowlewa (I-26 – Jak-1 – Jak-1b). Wprowadzenie tej wersji do walki pod koniec 1942 roku dało sowieckiemu lotnictwu możliwość walki na równych warunkach z przeciwnikiem wyposażonym w samoloty Messerschmitt Bf-109F. Jak-1b był stosowany do końca wojny, chociaż wprowadzono po nim wersję udoskonaloną Jak-3 (pierwotnie Jak-1M) i Jak-9.

Dla polskiego lotnictwa jest to samolot bardzo ważny, ponieważ był pierwszą maszyną bojowa wprowadzona na stan 1 eskadry lotnictwa myśliwskiego, później 1PLM. Jednostka ta wykonała pierwszy lot bojowy w ramach Wojska Polskiego na wschodzie (tzw. LWP). Miało to miejsce 23 sierpnia 1944, w locie na eskortę Ił-2m3 z 611 PLSz (później 3PLSz). Jedynym Polakiem biorącym udział w tej misji był cor. Edward Chromy, latający na swojej słynnej „4”.

Model Jak-1b

Blisko 40 letni zestaw firmy ZTS Plastyk z pozwalał na wykonanie wersji Jak-1 z garbatym kadłubem i Jak-1b z kroplową owiewką kabiny. Niestety wg dzisiejszych standardów niezadowalające są jego wypukle linie podziału blach oraz bardzo duże zużycie formy. Pojawienie się nowego, wykonanego wg najnowszych standardów modelu zostało bardzo dobrze przyjęte przez modelarzy.

Model Arma Hobby ma co najmniej dorównać w jakości modelowi Hurricane Mk I. Przedstawia on późną serię samolotów Jak-1b, stosowana m.in. w 1PLM. Do sprzedaży trafią tylko dwa pudełka, Expert Set (wrzesień 2019) i Model Kit (październik 2019).

70027 Yak-1b Expert Set

  • Części Plastikowe
  • Duża kalkomania Techmod
  • Blaszka z elementami  fototrawionymi
  • Maski do owiewki kabiny i do kół

70028 Yak-1b Model Kit

  • Części plastikowe
  • Kalkomania Techmod

Renderingi modelu

Renderingi i więcej informacji znajdziesz na stronie Arma Hobby News:

Zapowiedź Modelu Jak-1b

Tutaj przedstawiamy kilka z nich:

Model jest też pokazany w sklepie Arma Hobby – zobacz link.

 

0 0 votes
Article Rating