Wash, spolszczany czasem jako płukanka to technika modelarska służąca wzmacnianiu widoku detali modelu. Chodzi w niej o wyodrębnienie krawędzi blach, linii podziału, nitów i detali.  Zobacz krotki poradnik video przygotowany przez Modellers World.

O co chodzi z tym Washem?

Wysokiej jakości, idealnie rozcieńczona farba olejna do wykonywania techniki „wash” dobrze sprawdzi się na powierzchni modelu. Dłuższe niż w przypadku emalii schnięcie pozwala na pełna kontrolę nad procesem i przyjemną pracę z modelem. Wash szybko i dokładnie wypełnia i opływa detale, umożliwiając bardzo precyzyjny „pin wash”, jak i tworzenie ciekawych efektów jako wash ogólny. Dodatek perfum uprzyjemnia pracę z produktem. Każda butelka zawiera uniwersalny pędzelek do aplikacji oraz stalową kulkę do szybkiego mieszania.

Sposób użycia washa:

Koniecznie dobrze wstrząśnij przed użyciem. Pomalowany model pokryj dla bezpieczeństwa akrylowym lakierem bezbarwnym satynowym lub błyszczącym. Teraz, chcąc podkreślić detale, dotknij szczelin, linii oraz wystających punktów za pomocą pędzelka umoczonego w washu i pozwól mu rozpłynąć się wzdłuż detalu. Pozostaw do wyschnięcia na jakieś 20-30 minut. Wytrzyj nadmiar, koniecznie „w poprzek” zagłębień, np.  za pomocą zwilżonego w rozcieńczalniku (benzyna lakowa, white spirit, terpentyna, lub podobne) wacika lub kuchennego papierowego ręcznika. Inny efekt osiągniesz gdy będziesz zalewać bez wycierania powierzchnię modelu farbą w miejscach gdzie chcesz imitować zacieki i osady. W tym wypadku stosuj Oil Wash na model pokryty lakierem bezbarwnym matowym.

  • Kup Wash olejny w sklepie Arma Hobby klik.
5 2 votes
Article Rating