W nowym artykule na stronie armahobbynews.pl Marek Rogusz opisuje czego nowego możemy się dowiedzieć o samolotach P.11a i P.11c z Brygady Pościgowej i ich malowaniu na podstawie unikatowych zdjęć wykonanych przez fotografa Henryka Poddębskiego na lotnisku Okęcie niedługo przed wybuchem II wojny światowej.

Fotografia ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, opublikowana na podstawie licencji udzielonej Arma Hobby.

Samoloty Brygady Pościgowej w obiektywie Henryka Poddębskiego

Od lat interesowała mnie odpowiedź na pytanie – jak wyglądały polskie samoloty w momencie wybuchu II wojny światowej? Najbardziej zawsze intrygowała mnie kwestia – jak te samoloty były pomalowane i jakie nosiły oznaczenia we wrześniu 1939 r.? Z racji miejsca mojego urodzenia i zamieszkania, zawsze interesowała mnie najbardziej historia eskadr związanych z największą przedwojenną polską, wielką jednostką lotniczą – 1 Pułkiem Lotniczym, którego baza znajdowała się na lotnisku na Okęciu (wówczas pod Warszawą).

(…)

Prawdziwą sensację stanowiło zakupienie w 2014 przez Muzeum II Wojny Światowej kolekcji ponad 260 unikatowych zdjęć pokazujących Wojsko Polskie, wykonanych przez przedwojennego warszawskiego fotografa – Henryka Poddębskiego. Zdjęcia te nie były przedtem prezentowane szerszej publiczności. Szczęśliwie dla nas miłośników awiacji wśród tego zbioru znajduje się kilkanaście (niestety tylko tyle!) fotografii dotyczących polskiego lotnictwa. Ich wartość powiększa fakt, że zdjęcia są dobre technicznie i przedstawiają polskie samoloty w najlepszym możliwym stanie, podczas przygotowań do defilady.

Zobacz więcej:

P-11c model 1/72

  • Modele myśliwca PZL P.11c (skala 1/72 oraz 1/48) w sklepie modelarskim Arma Hobby link

Tajemnice „polskiego khaki”

„Polskie khaki” cz. 2 – Odnaleziony wzornik kolorów radomskiej fabryki PORSA!

 

0 0 votes
Article Rating