PZL P.11c to najprawdopodobniej najbardziej rozpoznawalny samolot z historii polskiego lotnictwa. Symbol nierównej i bohaterskiej walki we wrześniu 1939 roku. Pomimo tego, ciągle nie było na rynku modelarskim modelu w skali 1/72, który spełniłby oczekiwania modelarzy. Wyzwanie podjęła Arma hobby. Zobacz co już wiadomo o modelu.

Modele samolotu PZL P.11c w skali 1/72

Model Arma Hobby zostanie wypuszczony w wersji Expert i Junior. Pierwsza ma, obok części plastikowych duża kalkomanię Cartograf, blaszkę fototrawioną z detalami wnętrza i powierzchni płatowca oraz maski do malowania wiatrochronu i kół. Druga wersja ma kalkomanię Techmod z dwoma malowaniami „Krakowskimi” oraz mała blaszkę fototrawioną z pasami pilota i celownikami oraz wyrzutnikami łusek.


Sugerowana cena 56,00 zł *
.
Model samolotu myśliwskiego, pierwszego obrońcy polskiego nieba w 1939 roku. Dla początkujących modelarzy.
Sugerowana cena 36,00 zł *

Malowania i oznakowania samolotów zawarte w modelu

W modelach zawarto następujące wersje malowania i oznakowania samolotu P.11c

PZL P.11c Expert Set 1/72

Cztery malowania i doskonała kalkomania Cartograf. Dwa malowania „Warszawskie” z Brygady Pościgowej i po jednym malowaniu z dwóch Armii idących na odsiecz Warszawy, „Poznańskie” i „Toruńskie”.

kalkomanie p.11c expert set

  • PZL P.11c, 113. Eskadra Myśliwska z Warszawy, w 1939 r. w składzie Brygady Pościgowej.
    Samolot por. Hieronima Dudwała (4 zestrzelenia we wrześniu 1939). Przed wojną samolot był uzbrojony także w karabiny skrzydłowe, w 1939 r. zdemontowane.
  • PZL P.11c po próbach nowego kamuflażu w Instytucie Technicznym Lotnictwa. W 1939 r. przydzielony do jednej z eskadr Brygady Pościgowej. We wrześniu rozbity w okolicach Pułtuska podczas lotu bojowego.
  • PZL P.11c, 131. Eskadra Myśliwska z Poznania, w 1939 r. w Armii „Poznań”. Po okrążeniu nad Bzurą 17 września ppor. Henryk Bibrowicz (2 zestrzelenia) i ppor. Lech Grzybowski (2 zestrzelenia) ewakuowali samolot na lotnisko Małaszewicze i tam pozostawili. Po wybuchu wojny godło na kadłubie i szachownice na górnej powierzchni skrzydła zamalowane.
  • PZL P.11c, 141. Eskadra Myśliwska z Torunia, w 1939 r. w Armii „Pomorze”. 2 września zginął na tym samolocie dowódca III/4 Dywizjonu kpt. Florian Laskowski podczas ataku na niemieckie kolumny zmotoryzowane pod Grudziądzem.

PZL P.11c Junior Set 1/72

Dwa malowania „Krakowskie”, w tym samolot eksponowany w Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

kalkomanie techmod p.11c junior sert

  • PZL P.11c, 121. Eskadra Myśliwska z Krakowa, w 1939 r. w Armii „Kraków”. Jedyna istniejąca do dziś „jedenastka”, po wrześniowych walkach zdobyta przez Niemców i włączona do kolekcji muzealnej w Berlinie. Po wojnie w zbiorach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Malowanie wg egzemplarza muzealnego.
  • PZL P.11c, 122. Eskadra Myśliwska z Krakowa, w 1939 r. w Armii „Kraków”. Samolot pchor. Władysława Chciuka (2 zestrzelenia), uszkodzony w walce 1 września i pozostawiony na lotnisku Bielsko-Aleksandrowice. Po wybuchu wojny godło i numer „8” na kadłubie oraz szachownice na ogonie i górnej powierzchni skrzydła zamalowane.

.

Więcej o modelu, w tym historie każdego samolotu uwzględnionego w oznaczeniach kalkomanii modelu znajdziesz na blogu armahobbynews.pl.

Zajrzyj też do artykułu malowaniu przedwojennych samolotów lotnictwa wojskowego Polski Khaki I i Polski Khaki II oraz historia szachownicy ii

0 0 votes
Article Rating