Gloster Gladiator Airfixa to słodki dwupłatowy samolocik, który mogę polecić nawet początkującym. Jeżeli obawiasz się zmierzyć z dwoma płatami i naciąganiem linek naciągów – ten film pokaże jak zrobić to w prosty sposób. Zobacz też banalnie prosty sposób na maskowanie kabiny samolotu, i to już po sklejeniu!

Historia bojowa Gloster Gladiator

Pierwsze samoloty Gloster Gladiator Mk I przekazano do 72 dywizjonu RAF 22 lutego 1937 roku, a potem kolejno do następnych jednostek mysliwskich RAF. W 1937 roku wyposażono w Gladiatory  tylko osiem dywizjonów myśliwskich RAF, w 1938 kolejnych osiem, a w 1939 roku – aż czternascie, w sumie wyposażono w samoloty Gloster Gladiator 30 dywizjonów RAF.

Trzy przedwojenne Gladiatory w locie, zdjęcie – wikipedia

Po wybuchu II wojny światowej tylko dwa dywizjony RAF, numer 607 i 615 wysłano w kwietniu 1940 roku do Francji. Kolejny dywizjon 263 walczył z samolotami Luftwaffe w Norwegii, a dywizjony 33, 80, 94 i 112 walczyły z lotnictwem włoskim w Afryce Północnej oraz na Bliskim Wschodzie. Z pozostałych dywizjonów stacjonujących w Wielkiej Brytanii tylko jeden 247 dywizjon myśliwski wziął udział w Bitwie o Anglię, broniąc stoczni w Plymouth.

Największą sławę w trakcie wojny uzyskały trzy myśliwce Gloster Sea Gladiator Mk II, „Wiara” „Nadzieja” i „Miłość” (Faith, Truth, Charity), których piloci skutecznie bronili Malty przed nalotami włoskich bombowców w dniach 16–28 czerwca 1940 roku. Jest to niestety tylko wersja propagandowa, rozpowszechniana przez ówczesną prasę „ku pokrzepieniu serc” Brytyjczyków, w związku z przystąpieniem Włoch do wojny po stronie „osi”. W rzeczywistości tych samolotów i ich pilotów było znacznie więcej, ale jednocześnie w powietrzu znajdowała się zawsze tylko ich trójka. To utwierdzało postronnych obserwatorów, iż Malty broni i to z sukcesem, tylko trzech pilotów.

Pod koniec 1940 roku samoloty Gloster Gladiator jako przestarzałe zostały wycofane do szkolenia i służby pomocniczej.


Reklama

HTK-BS07 zawiera farby modelarskie do malownia pędzlem, kolory lotnictwa RAF podczas Drugiej Wojny Światowej

.

ASQ72068 Grumman F2F-1 PRO-SetASQ72068 Grumman F2F-1 PRO-Set

Jeżeli szukasz modelu dwupłata Grummana 1/72, który łatwo się skleja i oferuje doskonałe detale, koniecznie sprawdź ten model!…

 

0 0 votes
Article Rating