Głębia. Im więcej sklejam modeli, tym bardziej jestem przekonany, że jest ona kluczem do całego show. To dlatego kupujemy akcesoria z żywicy, dla większej głębi detali. I dlaczego kupujemy blaszki fototrawione – dla właściwej dla skali grubości detali, która to też jest swego rodzaju głębią.

Ale głębia w malowaniu modeli jest, jak sadzę, jeszcze ważniejsza niż jakikolwiek inny aspekt modelarstwa. To ona jest tym, co wynosi stary model ponad jego nieudolne części plastikowe i tym co przemienia dobry model w arcydzieło. Nic bardziej nie czyni modelu tylko plastikową zabawką niż jego jednostajnie pomalowane powierzchnie. Głębia jest esencją realizmu w skali.

Ten poradnik jest o szybkim i niezbyt czystym sposobie dodania głębi do twojego modelu. Nazywam go przenikaniem trzech warstw Three-Layer Blend.

Three-Layer Blend składa się, jesteś na pewno zszokowany! Z trzech warstw farby: warstwy koloru bazowego (Base Layer), rozjaśnień (Lightened Layer) i laserunku (Blend Layer). Ten proces nada głębi każdemu schematowi malowania i może być używany samodzielnie, lub w połączeniu z innymi technikami, jak preshading i technika soli. No to 1-2-3!

  1. Pomaluj twoją warstwę bazową
  2. Pomaluj twoją warstwę rozjaśnień (50% koloru bazowego i 50% białego) po środku paneli poszucia modelu i w smugach w kierunku opływu powietrza, unikając linii podziału blach
  3. Pomaluj warstwę półprzezroczystych laserunków (z bardzo rozcieńczonego koloru bazowego) na wierzchu, stopniowo pokrywając aż do rozmycia rozjaśnień na tle koloru bazowego

 

Kolor bazowy

Nakładanie koloru bazowego jest proste. Po prostu połóż warstwę farby jak to normalnie robisz.

Na tym przykładzie będziemy używać Tamiyowskiego Spitfire Mk.VIII z warstwa koloru podstawowego Model Master RAF Middlesone

Warstwa rozjaśnień

Następnie natryśnij warstwę rozjaśnień po środku paneli poszycia, zasadniczo unikając linii podziału blach.

To musi wyglądać okropnie. Nie ulegaj panice! To ma właśnie tak wyglądać na tym etapie.

Połączenie warstw

Teraz wracamy do koloru bazowego. Rozcieńcz go jak w pysk strzelił. Proporcja 75% rozcieńczalnika do farby jest doskonałym punktem startowym, ale możesz rozcieńczyć niektóre rodzaje farb znacznie bardziej.

Natryskuj aerografem kolejne warstwy farby, powoli rozmywając granice miedzy rozjaśnieniami a warstwa bazową.

Cienkie warstwy dają Ci kontrole nad stopniowym zwiększaniem rozmycia koloru wiec niełatwo będzie niechcący przesadzić.

Efekt końcowy to powłoka malarska z większą głębią i wyrazem niż gdyby była po prostu namalowana jednym kolorem.

Trick eksperta: kiedy myślisz, że jeszcze tylko jedna warstwa zatrzymaj się. Kolejne warstwy bezbarwnego lakieru i weatheringu rozmyją kolory jeszcze bardziej i zaciemnią uzyskany efekt.

To mój pierwszy artykuł na www.modelpaint.pl. Zapraszam do zadawania pytań. Z pomocą redakcji serwisu spróbuję na nie odpowiedzieć.

It is my first tutorial translated to Polish. Feel free to ask questions and post comments. With some language help from editors I would be happy to answer.

 

Tekst i zdjęcia ©Doogs’ Models

Tłumaczenie na język polski/Polish Transalation Wojtek Bułhak

5 2 votes
Article Rating