Arma Hobby wypuszcza na święta kolejna wersję Hurricane Mk II. Jest nią Hurribomber Mk IIb, uzbrojony w 12 karabinów maszynowych i podwieszane bomby. W stosunku do wersji Mk IIc dostępnej już od połowy b.r. model otrzymał nowe skrzydła.

Jak rozwijał się Hurricane Mk II

Hawker Hurricane Mk.II jest rozwinięciem znanego myśliwca zaprojektowanego przez Sydneya Camma. Zmiany obejmują m.in. zastosowanie mocniejszego silnika Rolls-Royce Merlin XX z dwustopniową sprężarką, co znacznie poprawiło osiągi samolotu. Wersja Hurricane Mk.IIa została oblatana 11 czerwca 1940 r., a już w sierpniu tego samego roku pierwsze egzemplarze trafiły na wyposażenie dywizjonów RAF.

W tym okresie firma Hawker przeprowadzała badania nad udoskonaleniem uzbrojenia strzeleckiego. Dzięki grubszym skrzydłom możliwe było zastosowanie działek i karabinów maszynowych w różnych konfiguracjach. Pierwszym wariantem był Hurricane Mk IIb, wyposażony w 12 karabinów maszynowych kal. 7,69 mm umieszczonych w skrzydłach. Niestety, niewielki kaliber uzbrojenia nie wpłynął znacząco na skuteczność ostrzału, zwłaszcza wobec celów opancerzonych. Dlatego te maszyny zaczęto szeroko stosować głównie do bombardowania, znane jako „Hurribomber”. Podczas podwieszania bomb usuwano początkowo po jednym karabinie nad miejscami montażu zaczepów bombowych. Później opracowano wyrzutniki bombowe z kanałem do wyrzucania łusek, co umożliwiło zachowanie pełnego uzbrojenia.

Z biegiem czasu stwierdzono, że dodatkowe uzbrojenie, mimo mocniejszego silnika, nie spełnia już oczekiwań stawianych nowoczesnym myśliwcom. Wraz z wprowadzeniem wersji uzbrojonych w działka Hurricane Mk IIc, maszyny te znalazły zastosowanie w atakach na cele naziemne, zarówno ogniem lufowym, jak i bombardowaniem, np. podczas operacji „Jubilee” w Dieppe. Dzięki montażowi tropikalnego filtra powstała także wersja „Trop” przystosowana do działań w gorącym klimacie. Hurricane Mk IIb i c, wyposażone w dodatkowe uzbrojenie, aktywnie uczestniczyły w walkach w Afryce i na Dalekim Wschodzie. Wersja pokładowa z hakiem do lądowania na lotniskowcach również została opracowana.

Model Hurribombera IIb z Arma Hobby 1/48

Model składa się z trzech wyprasek z szarego plastiku:  uniwersalnej do wszystkich wersji Hurricane, Kadłub wersji Mk II i skrzydła wersji MK IIb. Czwarta wypraska to oszklenie (dla każdej wersji Hurricane). Obok części plastikowych w pudełku znajdują się kalkomania dla trzech oznaczeń i maski do kabiny i kół.

Warianty malowania i oznakowania:

  • Hurricane Mk IIb “Hurribomber”, BE489/AE-Q “Butch the Falcon”, 402. Dywizjon RCAF, Warmwell, luty 1942 r.

  • Hurricane Mk IIb Z3171/SW-P “Hyderabad City”, 253. Dywizjon RAF, Hibaldstow, pilot F/SGT. J.C. Tate, zima 1941/42 r.

  • Hurricane Mk IIb, Z3675/WX-B, 302. Dywizjon Polskich Sił Powietrznych, Church Stanton, sierpień 1941 r.

Przedsprzedaż Hurribombera

Model będzie dostępny do wysyłki w pierwszym tygodniu grudnia 2023, trwa przedsprzedaż w sklepie Arma Hobby. Podczas przedsprzedaży model dospeny jest z wydrukami 3D zawierajacymi rury wydechowe, fotel pilota i lufy zewnętrznych karabinów maszynowych.

  • Zobacz modele Hurricane w sklepie Arma Hobby link
0 0 votes
Article Rating