Hobby 2000 wprowadza do sprzedaży nie lada gratkę dla polskich modelarzy. Czołg K2 PL Black Panther właśnie trafia na wyposażenie wojska Polskiego, w miejsce wysłanych na Ukrainę czołgów T-72, PT-91 i Leopard 2. Model firmy Academy został przepakowany przez Hobby 2000 i otrzymał  polskie oznaczenia wydrukowane przez firmę Cartograf, renomowanego producenta kalkomanii z Włoch. Co znajdziemy w pudełku?

Części Modelu K2 Black Panther pochodzą z zestawu Academy, obecnego na rynku już od 2017 roku. Model Academy posiada niezależne zawieszenie i gumową gąsienice, pozwalające na ustawienie go na dioramie z nierównym podłożem. W wersji koreańskiej, Academy zaproponowało trzy malowania:

  • 11 Manouver Div., 7 Manouver Corps
  • 20 Mech. Inf. Div., 7 Manouver Corps
  • Capital Mech. Inf. Div., 7 Manouver Corps

Na bieżący rok planowano wprowadzenie Wersji K2 GF Polish Armed Forces, ale najwidoczniej Hobby2000 przejęło ten projekt. Co oznacza skrót GF w nazwie wersji czołgu? To po angielsku „gap filler”, czyli kolokwialnie „zapchaj dziura”. Nazwą ta określane są pierwsze czołgi dostarczone w trybie ekspresowym z Korei. Rożnia się one od głownej serii produkcyjnej planowanej w Polsce w najbliższych latach.

Hobby 200 zaproponowało dokładnie to samo malowanie jak na pudełku Academy. Czołg przedstawiony wiosną tego roku na pokazach w Morągu:

Pojazd z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej im Hetmana Wincentego Gosiewskiego link nosi na antenie proporczyk w barwach brygady i na płycie czołowej wieży herb Ślepowron należący do Gosiewskich (i paradoksalnie do Jaruzelskich). Czołg pomalowano w kamuflaż leśny NATO, podobnie jak np kołowe transportery opancerzone Rosomak.


Model czołgu możesz zakupić w sklepie modelarskim Arma Hobby.


K2 PL  Black Panther vs M1A1 Abrams

Obok 1000 czołgów K2 PL Black Panther na wyposażenie wojska Polskiego trafi 366 czołgów M1 Abrams. Jak porównać te dwa typu czołu głównego? Sprawdźmy w internecie.Porównanie czołgówK2PL i M1A2SEPv3 wprowadzanych na wyposażenie Wojska Polskiego jest skomplikowane, i musi oparte na wielu czynnikach. Oto kilka punktów, które można by uwzględnić w kontekście tego wyboru:

  1. Technologia i Wyposażenie: Zarówno K2PL, jak i M1A2SEPv3 to nowoczesne czołgi z zaawansowanymi systemami. Ostateczny wybór zależałby od tego, który z nich lepiej spełnia technologiczne wymagania Wojska Polskiego, w tym systemy komunikacji, kierowania ogniem, obrony aktywnej itp.
  2. Współpraca z sojusznikami: Jeśli ważne jest dla Polski zachowanie zgodności technologicznej z sojusznikami, to M1A2SEPv3 mógłby być atrakcyjną opcją, biorąc pod uwagę, że wiele krajów NATO korzysta z wersji M1 Abrams.
  3. Dostępność i koszty: Koszty zakupu, modernizacji i utrzymania to kluczowy czynnik. Cena obu czołgów, a także długoterminowe koszty eksploatacji, modernizacji i dostosowania do polskich potrzeb mogą wpłynąć na decyzję. Ten czynnik może faworyzować czołg K2 PL.
  4. Opancerzenie i zdolności bojowe: Analiza opancerzenia, zdolności przetrwania i zdolności bojowych obu czołgów w polskim kontekście będzie ważna. Wojenna doktryna Polski i planowane operacje mogą wymagać konkretnych zdolności bojowych.
  5. Dostosowanie do środowiska operacyjnego: Odpowiednie dostosowanie czołgów do lokalnych warunków terenowych i infrastruktury może być istotne dla skuteczności operacyjnej.
  6. Zakres modernizacji: Istotne jest, jakie modernizacje mogą być przeprowadzone w przyszłości na każdym z czołgów. To może wpłynąć na długoterminową wydajność i dostosowalność do zmieniających się warunków.
  7. Planowane operacje: Wybór czołgu powinien być zgodny z planowanymi operacjami i zadaniami, które Wojsko Polskie ma zamiar wykonywać przy ich użyciu.

Wiele z tych pytań pozostaje na razie bez odpowiedzi. Pewne jest natomiast to, że K2PL będzie głównym czołgiem WP, a model Hobby 2000 na pewno zainteresuje polskich modelarzy.


Polecamy: Farby Hataka do polskich pojazdów wojskowych w latach 2000. Zobacz w sklepie link.


 

0 0 votes
Article Rating