Ciężkie czołgi KV, nazwane od sowieckiego marszałka, Kliementa Woroszyłowa, były niemiłą niespodzianką dla niemieckich wojsk w „Operacji Barbarossa” w 1941. Jeden z ciężkich czołgów KV-1, z haubicą 152mm zatrzymał atak Panzerwaffe na kilka dni, ponieważ Niemcy nie posiadali armaty zdolnej go zniszczyć! Zobacz wideo o tym jak zbudowałem model tego czołgu z zestawu Trumpetera 1/72!

W filmie pokazuje kilka łatwych poprawek modelu, takich jak otwarte włazy, uchwyty, uszkodzenia osprzętu i pancerza. Do ich wykonania zastosowałem takie techniki scratchbuildingu (wykonania części samemu) jak kopiowanie w formie z oyamuru z użyciem szpachlówki epoksydowej oraz w formie silikonowej z użyciem żywicy epoksydowej. Przećwiczyłem też zastosowanie płyty plastikowej i blachy mosiężnej.

Malowanie to najpierw cieniowanie aerografem, potem żmudne nanoszenie śladów eksploatacji. Gotowy model postawiłem na dioramie, o której będzie kolejny film.

Reklama

Kup zestaw farb Hataka z kolorami sowieckiej broni pancernej: HTK-AS95 WW2 Soviet AFV paint set

Skąd się wziął czołg KV-2?

Czołg KW-2 powstał jako wersja czołgu ciężkiego KW-1, zaprojektowanego w 1939 w Leningradzkich Zakładach Kirowskich (LKZ). Prototypowy egzemplarz czołgu KW-1 został wypróbowany bojowo w Wojnie Zimowej, w walkach na Przesmyku Karelskim pod koniec 1939. Niestety jego armata L-11 kalibru 76,2 mm była za słaba do niszczenia drewnianych i żelbetowych schronów i umocnień na froncie. Zdecydowano się na bezprecedensowe posunięcie w postaci zamontowania w kolejnej wersji czołgu haubicy M-10 kaliber 152 mm.

„Drednot z wysoką wieżą”

Nowy wariant miał wysoką wieżą, mieszczącą nowe uzbrojenie. Opracowano go już w końcu stycznia 1940. Czołg ten nazwany był nieoficjalnie „drednot”, nawiązując do pierwszych brytyjskich pancerników wyposażonych w pancerne wieże artylerii głównej. Próby poligonowe czołgu i uzbrojenia wypadły pomyślnie i od razu zdecydowano o budowie kilku sztuk serii informacyjnej czołgów „KW z dużą wieżą”, jak wówczas był jeszcze oznaczany.

Czołgi KW-2 zasadniczej serii produkcyjnej odróżniały się od prototypów i czołgów pierwszej serii budową wieży: w pierwszej serii miała ona skośną przednią ścianę, w głównej serii ściany wieży były prostopadłe. Razem wyprodukowano 334 egzemplarzy pojazdu.

Wersje czołgu KV-2

  • KW-2 „Model 1939” – KW-1 z nową wieżą, pancerz 30 – 75 mm i posiadający armatę czołgową 152 mm M-10. Nazywany przez Niemców KW-2A.
  • KW-2 „Model 1940” – różnił się tylko wieżą. Niemcy nazywali go KW-2B.
0 0 votes
Article Rating