W odpowiedzi na artykuł Maćka o modelach żywicznych „Nie taki diabeł straszny” pokazuje dzisiaj zapis sklejenia modelu drona bojowego MQ-8B. Ten bojowy dron w skali 1/72 skleiłem w ciągu jednej godziny, drugą poświęcając na oklejenie blaszkami. Tak szybko model był gotowy do malowania i weatheringu. Zobacz zapis godziny pracy skrócony do 1 minuty!
Uwaga: Model został zaprojektowany przeze mnie i wypuszczony pod marka Attack Squadron. Mogę być nieobiektywny pisząc o łatwości montażu. Niech film przemówi sam za siebie.
Reklama
Zobacz żywiczne modele MQ-8B i innych dronów w skalach 1/72 i 1/48 w sklepie Arma Hobby.
MQ-8B Fire Scout
Śmigłowiec MQ-8B powstał w wyniku programu VTUAV (Vertical Take-off UAV) rozpoczętego w 2000 roku. Śmigłowiec jako tzw. dron, czyli pojazd bezzałogowy ma być doskonałym narzędziem do zastosowania z małych pokładów okrętów. W przypadku zastosowań lądowych nie wymaga lotnisk, może wykorzystywać przygodne lądowiska. Ta cecha umożliwi poza zadaniami rozpoznawczymi, wykorzystać tego typu maszyny do dostarczania zaopatrzenia walczącym oddziałom. Konstrukcja maszyny wywodzi się z dwuosobowego śmigłowca cywilnego Schweizer 333.
Wśród współcześnie rozwijanych dronów-śmigłowców Fire Scout jest największy. Dzięki emu poza podstawowymi zadaniami rozpoznania i śledzenia może przenosić również uzbrojenie co jest coraz bardziej pożądaną cechą pojazdów bezzałogowych. Wyposażony ma być w dobrze znane rakiety Hellfire, nowo opracowywane bomby szybujące Viper Strike i zmodernizowane rakiety APKWS Hydra 70 (wyposażone w naprowadzanie na podczerwień). Dwie, trzy sztuki MQ-8B mogą zastąpić na okręcie jeden średniej wielkości śmigłowiec (SH-60).
Pierwsze egzemplarze mają już za sobą debiut operacyjny i bojowy. W 2010 roku operujący z pokładu okrętu dron wykrył łódź przemytników. W 2011 roku pierwsze 3 sztuki trafiły do Afganistanu oraz kolejne egzemplarze wzięły udział w akcji w Libii gdzie jeden Fire Scout został zestrzelony. Na dzień dzisiejszy US Navy operuje 14 śmigłowcami, docelowo zamówiła 168 sztuk, przy czym liczba ta może się zmienić w zależności od postępu prac nad większą wersją MQ-8C opartą na śmigłowcu Bell 407.
Zdjęcia: wikipedia
Wielka szkoda ze ten film nie ma chociaż 3-5 min, przynajmniej byłoby cokolwiek widać, a tak….widać tyle że, jak dla mnie, filmu w ogóle mogłoby nie być… ;-(
Niestety, filmik miał być krótki, żeby pokazać, jak szybko się skleja. Napisz o czym chciałbyś zobaczyć więcej, co Cię szczególnie zainteresowało?
No na tym filmie już szybciej rękami nie mógł przekładać 🙂 Orient Express ja bym wolał coś o pancerce zobaczyć bo to moja pasja a nie lotnicze.