Cieniowanie modeli, preshading lub postshading, to cały przemysł w branży modelarskiej. Prawdopodobnie zauważyłeś, że często wychodzi ono tak jakoś szaro lub brudno. Też mi to przeszkadzało i znalazłem rozwiązanie, zobacz jakie!

Jak nie ubrudzić modelu przy cieniowaniu

Pamiętam jak dosyć dawno temu czytałem recenzje modelu samochodu sztabowego Pattona. Autor recenzji żałował, że model z tak piękną rzeźbą powierzchni nie może być brudzony, bo Patton miał hopla na punkcie czystości. Jak więc podkreślić te wszystkie detale?

To były czasy przed Migiem i dzisiaj znamy już sposoby, jakimi można się posłużyć, chociażby filtry. Mnie jednak nurtowała inna sprawa. Większość cieniowanych modeli wychodzi tak jakoś szaro. Przy ostrym kontraście np. linii podziału blach lub figurek to robi się wręcz czarno! A oryginały wyglądają jednak inaczej… Rzadko są czarne od brudu. Mnie osobiście szczególnie irytowała szarość twarzy figurek, nawet jeżeli do cieniowania używałem normalnych kolorów, unikając czerni.

Odpowiedź znalazłem na konkursie Scale Model Challenge w 2008 roku. Ekspert od malowania figurek w skali 1:35 – Jaime Ortiz pokazał, że nakładając kolejne warstwy koloru raz na jakiś czas pokrywa wszystko cienką warstwą bardzo rozcieńczonego fioletu! To przywraca nasycenie barwy przy przeplatających się kontrastowych kolorach.

Odpowiedzią na problem czarno-brudnego cieniowania jest, przyciemnianie z dodatkowym kolorem. Chodzi przecież o pokazanie cienia na kolorze, a nie czarnej plamy.

No dobrze, jaki kolor dodać do cieniowania? Kryje się za tym jeden trick. Modelarze figurkowi go znają, do lotnictwa chyba jeszcze nie dotarł, a jest na prawdę prosty.

Zabawa z kolorem w cieniowaniu modeli

Zastosuj koło kolorów. Ładnie brzmi ale to bardzo prosta sprawa. Plastycy dzielą kolory nie tylko na podstawowe i ich mieszanki. Jest coś takiego jak koło barw, pokazujące, która barwa jest uzupełnieniem danej barwy. Np. czerwony ma swoje uzupełnienie w zielonym.

Koło barw pokazuje jak poszczególne odcienie kolorów uzupełniają się. Znajdujemy je po przekątnej koła:

I teraz jeżeli chcesz nadać np. kolorowi czerwonemu głębię i sprawić wrażenie cienia, dodaj do niego trochę ciemnego zielonego. I podobnie z innymi odcieniami, wg przeciwieństw na kole kolorów.

Metody z zastosowaniem cieniowania kolorem

Nie ma jakichś nietypowych metod. Zastosuj swoją wybraną, ulubioną metodę, lub kombinację metod, np:

  • Preshading lini podziału blach
  • Filtry i washe
  • Cieniowanie aerografem
  • Oleje i tzw. biedronka
  • Tensocromy

Oczywiście najlepsze efekty da przemyślana kombinacja tych metod. Warto spróbować!

Zdjęcia: wikipedia, ©AcesHighMagazine.com i ©Fotolia.pl

Zobacz jak w inny sposób z czarnym kolorem radzi sobie Doogs Models – przeczytaj artykuł po polsku link

5 1 vote
Article Rating