W tym video pokazuję jak skleiłem model Jak-3 z Eduarda w skali 1/48. Samolot pomalowałem akrylami Revell (pędzlem, wnętrze) i lakierami Gunze (części zewnętrzne) i postarzałem olejami i pigmentami. Zobacz jak pomalowałem pędzlem detale wnętrza, śmigła i opony kół, bez maskowania!
Niezwyciężony myśliwiec Jak-3
Samoloty Jak-3 zostały zaprojektowane w 1943 r. Przez zespół projektantów A. S. Jakowlewa, rozwijał myśliwiec Jak-1, który już sam sprawił się w walkach. Projektanci otrzymali zadanie zwiększenia odporności, sprawności bojowej i siły ognia. Aby to zrobić, musieli zredukować masę i zwiększyć moc silnika oraz prędkość.
Eksperymentalna wersja Jak-3 została nazwana Jak-1M (nazwa często mylnie nadawana Jakowi-1b). Różnił się od Jak-1b krótszym skrzydłem (którego powierzchnia wynosiła 14,85 metra zamiast 17,15). Samolot otrzymał nową wersję silnika – VK-105PF2. Dla poprawy właściwości aerodynamicznych płatowca, dokonano również zmian w bryle samolotu: zmieniono chłodnicę oleju (chłodnica oleju, która wcześniej znajdowała się pod silnikiem VK-105PF2, została przeniesiona do skrzydła, a jej wlot powietrza został zlikwidowany i zastąpiony wlotami skrzydeł).
Testy fabryczne prototypu przeprowadzono na początku 1943 r. Wykazały one doskonałe wyniki. Osiągnięta prędkość maksymalna 650 km / h znacznie przewyższała założenia, a samolot wykazywał również doskonałe charakterystyki lotu na małych wysokościach, na których operowano na fronic e wschodnim. W październiku samolot przechodzi testy państwowe i natychmiast rozpoczęto masową produkcję.
Zapowiedź modelu Jak-1b z Arma Hobby
Jak-3 w walce
Jak-3 przeszedł chrzest bojowy w czerwcu 1944 roku. Myśliwiec był bardzo ceniony przez pilotów, z łatwością stawiał czoła takim samolotom Luftwaffe, jak Messerschmitt BF109 F / G i Focke Wulf FW190. Myśliwiec był bardzo lekki (w tym przez zastąpienie części drewnianych metalowymi, a także przez znaczne zmniejszenie rezerwy paliwa) i stał się jednym z najlżejszych myśliwców II wojny światowej (waga pustego Jak-3 wynosiła 2105 kg, masa startowa wynosiła 2650 kg) zasięg lotu wynosił 885 km, maksymalna prędkość około 650 km / h. Większość Jak-3 była uzbrojona w jedno działko szybkostrzelne ShVAK 20 mm i dwa karabiny maszynowe 12,7 mm. Na Jak-3 latał wielu radzieckich asów, a także piloci francuskiej eskadry „Normandie-Niemen”. Po wojnie Stalin podarował Francuzom cały pułk nowiutkich Jak-3, ale ostatecznie nie weszły one do użycia w Armee l’Air z powodów logistycznych.
Wojskowy samolot testowy Jak-3
Pierwszy samolot produkcyjny Jak-3 wszedł do 91. pułku myśliwskiego w lipcu 1944 roku. Testy wojskowe przeprowadzono od 20 czerwca do 2 sierpnia 1944 roku. Pułk, mający w swoim składzie 41 samolotów Jak-3 [1], wykonał zadanie zdobycia przewagi powietrznej w ofensywie Lwowa. W ciągu pierwszych trzech tygodni odbyło się siedem walk z wrogiem. Zestrzelono 23 samoloty: 3 Ju-87, 14 Bf-109G, 6 FW-190A. Straty bojowe pułku to dwa myśliwce, trzy zostały trafione przez ostrzał przeciwlotniczy z ziemi, ale zostały szczęśliwie doprowadzone na własne lotniska.
Największym sukcesem pułku była grupowa bitwa powietrzna 16 lipca 1944 r., Podczas której 18 Jak-3 przeciwstawiło się grupie 24 samolotów Bf-109G i FW-190A. Wróg stracił 15 samolotów, a tylko jeden Jak-3 został zestrzelony z pułku. Pułk zadał znaczne straty wroga, którego aktywność gwałtownie spadła po tej walce.
Zobacz modele samolotów Jakowlewa w sklepie Arma Hobby klik